šis ir stāsts par Parīzi, kurpēm un tarte tatin.

Es pēdējo reizi Parīzē biju pirms 7 gadiem, pirms tam Parīzē pabiju savā medusmēnesī (nu gan es izklausos sena…). Parīzei ir īpaša aura, Parīze ir jāredz, jājūt, jāieelpo, pa dienu, naktī. Jāpavēro franču sievietes iekš Le Marais vai vienkārši tāpat jāpasēž Luksemburgas dārzos.

Šis ir mans mīļākais restorāniņš Parīzē. Pārdesmit metru un pāris līkumi no Parīzes Dievmātes katedrāles. Gan jau tas ir atvērts vēl šobaltdien, jo izskatijās, ka tas ir darbojies jau vismaz iepriekšējo pusgadsimtu. Gaužām necils pēc skata, bet ēdiens… īsti francisks.

Bet kurpes… Tas ir tāpat kā ar mīlestību uz Parīzi vai ēdienu, vai Parīzi un ēdienu, vai ēdienu Parīzē. Mana mīlestība uz kurpēm jau sākās daudz daudz agrāk. Un teikšu jums kā ir, ēdiens garšo pavisam savādāk, ja tam apkārt rada atbilstošu vidi ar patīkamu gaisotni, skaisti klātu galdu, traukiem, apģērbu. Un sižeti no Hameleonu Rotaļām, kur pirms vakariņām visi devās pārģērbties, man vairs neliekas tik smieklīgi… Tas viss ir attieksmē  – vai nu tu ēd vai baudi.

Mini tarte tatin (slaveno franču apgriezto ābolkūku mazās versijas)

Nepieciešams:

200 g kviešu miltu
150 g auksta sviesta
60 g pūdercukura
2 olu dzeltenumi

3 āboli
2 ēd.k. citrona sulas
4 ēd.k. cukura
80 g sviesta

Pagatavošana:

Sagatavo mīklu. Mīklas mikserī samaisa miltus ar pūdercukuru un sviestu. Kad masa kļuvusi drupana, pievieno olu dzeltenumus. Maisa kamēr izveidojas mīklas konsistence. Ja nepieciešams, pievieno ēd.k. auksta ūdens. No mīklas izveido bumbu, ietin pārtikas plēvē un uz 1 h ievieto saldētavā.
Sagatavo mufinu pannu. Es izmantoju silikona pannu, bija ļoti ērti. Karamelizē cukuru – uz pannas lielā karstumā izkausē cukuru, bet uzmana, lai nesāk brūnēt. Mazliet atdzesē. Tikmēr nomizo ābolus, sagriež palielās šķēlēs, apslaka ar citrona sulu, samaisa. Karameli lej mufinu pannā, sadalot vienmērīgi pa visām formiņām. Pa virsu kārto ābolus.
Liek cepeškrāsnī un 220C cep apmēram 12 minūtes, līdz āboli sāk suloties. Izņem no cepeškrāsns un katrai formiņai uz rupjās rīves uzrīvē no saldētavas izņemto mīklu. Mazliet piespiež, bet ne daudz. Liek atpakaļ cepeškrāsnī, samazina temperatūru līdz 200C un cep vēl apmēram 10-15 minūtes, līdz mīkla apcepusies zeltaina.
Izņem no cepeškrāsns, mazliet atdzesē. Tad mufinu pannai pa virsu uzliek lielu škīvi vai virtuves dēlīti un strauji apgriež otrādi, tā lai tarte tatin izslīd no formiņām.
Tarte tatin pasniedz ar plombīra saldējumu vai saputotu putukrējumu.

visas bildes: Zane Užule

1 thought on “šis ir stāsts par Parīzi, kurpēm un tarte tatin.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s